Nálunk egy picit lazábban kezeljük az ilyen szituációkat. Ha elmaradt mondjuk egy bónusz akció jutalma, rossz nyersanyag lett elvéve stb. akkor nincs gond, megbízunk egymásban, engedve van a pótlása, cseréje. Ha egy lépést/akciót máshogyan szeretnénk végrehajtani, azt is megszoktuk engedni, de mindkét esetben ezt le kell kommunikálni a többiek felé. Alapvetően egy új játék betanulása esetén mindig előfordul ilyen, fontosabb a sikerélmény, ami a cím megismerése formájában történik mint a mindáron való győzelem. Az esélykiegyenlítés miatt is jó ez, mert a kicsit gyengébb vagy izgulós játékos kap egy második esélyt, nem megy el a kedve, és a jobb képességű, ügyesesebbnek is talán kedvezőbb, mert így élesebb lesz a küzdelem (persze csak akkor ha a megvátoztatott döntés jobb mint az első). Ami sokkal jobban idegesít, ha valaki fordulók eltelte után is bosszankodik egy rossz húzása után, és ennek valamilyen formában hangot is ad.
Válasz hadamtaxi (hét., 11:37) üzenetére
Ha itt a végén tényleg össze kell mérnem a fent említett címmel, akkor ki merem mondani, hogy állja a sarat vele. Nem tud annyira tematikus lenni, az abban megjelenő kereskedő témát talán könnyebb megvalósítani, az egyes akciók nem alkotnak egy nagy egész sztorit, de ez cserébe sokkal színesebb/szagosabb asztalképet produkál. Vannak benne kifejezetten jó dolgok, például az űrhajókat be lehet pattintani a nagy játéktáblábra, amiknek így esélyük nincs elmozdulni, mindenkinek van egy saját figurája, ami (majdnem) úgy viselkedik mint egy kocka stb. Néhány játék után azt érzem, hogy ez egy picivel kevésbé komplex, könnyebben tervezhető, de hasonlóan jó játékélményt nyújt pici hibákkal ( pl. összetéveszhető nyersanyagok). Igazi el nem ismert társas, 10 euró környékére van leakciózva külföldön, aki csípi az ilyen mechanikát, mindenképpen próbáljon rá, mert megéri.
Szerkesztve: hét., 21:31
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Origins: First Builders
Továbbra is élvezem azokat a játékokat, ahol a dobókockák nagy szerepet kapnak, és persze egy idő után az ember egyiket önkéntelenül is hasonlítja egy másikhoz, emiatt felmerül, hogy annak a játéknak van-e "egyénisége", érdemes a kollekció részeként megtartani. Itt is felmerül ez, mert nekem a Tiletum ugrott be róla, hozzá is fogom hasonlítani. Ebben a címben a kockáink polgárként és szónokként jelennek meg, és a legtöbb ilyentől eltérően nem feltétlenül dobunk velük rendszeresen, hanem a fordulók végén, a passzolás résznél eggyel növeljük az értéküket (öregítjük őket). A munkásaink mennyiségi lehelyezésére nincs korlát megszabva (mint mondjuk A fehér várkastélyban), mindegyik területre bármennyi kerülhet, viszont ennek van költsége, a választott találkozási helyszín pillanatnyi árát, és a saját kockánk aktuális számát kell figyelembe vennünk, és ha úgy alakul, akkor fizetnünk. Az előbbi nagyon izgalmasan történik, kicsit hozzáad a játék tematikájához is, mert ez egy kerek "űrhajó", amin 1-6 közötti érték van, és mindig eggyel el kell forgatni, ha valaki az öt helyszín egyikét választja. Mindenkinek saját kockája van, ha az a birtokunkba került, elég ötletesen van megoldva,hogy melyik kié, mert mindegyik kap egy játékos színének megfelelő kis keretet, azzal mozgatjuk együtt őket. Vannak kifejezetten hagyományos részei is, ilyen a nyersanyagbegyűjtés, építkezés vagy a "juss el az adott sávon minél messzebbre" feladat. Az egyik különlegesebb a katonai sáv, ahol "harcolhatunk", de nem vérre menően, ez is inkább az előre jutásról szól. Még érdekesebb az építkezés rész, amit mindenki magának rak össze a megvásárolható lehetőségekből, és itt megint színre léphet a saját kockánk, mert az oktogon alakzatú lapkáink akkor is jutalmaznak, ha lerakjuk, majd összeérnek, de ha közéjük rakjuk azt, tehát a kocka "malterként" viselkedik, beindulhat a bónuszok és egyedi képességek újraaktiválása plusz ez a végső pontszámításra is kihat.
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Origins: First Builders
Ez lesz az, más témafelvetéssel együtt.
Válasz hadamtaxi (hét., 11:37) üzenetére
A mesterséges intelligencia térnyerése mellett/előtt/után újabb gond merülhet fel a hobbi terén. Nem tudom, hogy ez mennyire aktuálpolitika, ki veszi annak (szerintem nem az), ti, hogy látjátok a helyzetet?
A Föld világnapja alkalmából tematikus társas estet szervez a Napfényes étterem.
Szerkesztve: hét., 06:34
Az általános csevejben szóbakerült, hogy mennyi kipróbálatlan játékom pihen a polcon (43 darab), így azt gondoltam csinálok egy listát, hogy melyiket várom ezek közül a legjobban. Van egy kicsit furcsának tünő babonám, a vásárlás sorrendjében kerülnek elő az új játékok, ha én válaszhatok, tehát nem biztos, hogy ezek lesznek a következők.
1.Chicago express :igazán jó vonatos játékkal nem találkoztam, a Ticket to ride-ot még nem játszottam, a Ride the rails kicsit adminisztratívnak tűnik, hátha ez jobban fog tetszeni, plusz azt olvastam, hogy a szerencsefaktor kicsi benne, és az aukció is fontos része a mechanikának.
2.Gentes : Dudás Lajos azt mondta róla, hogy ennek a játéknak köszönheti az egyik legjobb élményét, felnő a leghíresebbek mellé, ez nekem elég, hogy felkerüljön ide.
3.Crossing Oceans : nem túl ismert, és nem túl nehéz társas, de ha a tematika megjelenik benne, akkor lehet megbocsátom neki ezeket a "hibákat".
4.Boonlake : A Great Western Trail-hez hasonlítják, ami egy klasszikus, de még nem volt hozzá szerencsém. Szimpatikus amit itt írtak róla, hogy egyszerű szabályok mellé nehéz döntési lehetőségek társulnak.
5.Egy szép új világ : A 7 csodát és főleg A Mars terraformálását is kedvelem (sőt), ha hozza ezeknek a magas színvonalát, nagyon sokszor szeretnék majd vele játszani.
A társasjátékos pályafutásomat elég szépen kiteregettem itt a fórumon, így visszaolvasva eléggé látható, hogy az elején "ipari" mennyiségben vásároltam, hetente akár többet is, ennek köszönhető ez a valós, a több polcon is hozzáférhető kollekció. Természetesen mára van már annyi tapasztalatunk, hogy ezt a folyamatot nem érdemes tovább vinni, nincs annyi idő, hogy mindegyikkel tudjunk játszani, nem is különböznek annyira, egyik-másik mechanika vagy téma nem is szimpatikus stb. Ezért is van az, hogy pl. a Vagabund új címei hiába tetszenek, de belül azt érzem, hogy nem térnek el annyira azoktól, amik megvannak, nincs bennem, az, hogy most és azonnal kellenének. Az is igaz, hogy nem "lőttem" mellé, nincs nagy tételben olyan, ami nem kerül asztalra és el sem tudtam adni, azaz eddigi egyetlen beszerzésemet sem bántam meg.
Válasz kicsianiko (vas., 14:14) üzenetére
A mai tavaszi nagytakarítás során találtunk egy ilyet, amit szívesen felajánlánk egy fórumtársnak, annyi kérésünk lenne, hogy budapesti személyes átvétellel szeretnénk átadni.
Mi abban a szerencsésnek mondható helyzetben vagyunk, hogy alig több mint egy éve csöppentünk bele a hobbiba, így semmi nem sürget semmi minket az új megjelenések beszerzése terén. Jelenleg 43 darab olyan játékunk van, amit még ki sem próbáltunk, ezek jelentek elsőbbséget az újdonságokkal szemben. Alapvetően egy általam írt listáról szerzünk be címeket, ez tartalmazza a játék nevét, BGG osztályzatát és nehézségét, hány fővel lehet nekiülni, van-e hozzá magyar segítség, és mennyi a legalacsonyabb ára a használt piacon. Ehhez jönnek a minimálisabbnak mondható impulzus vásárlások, ezek főleg MZS csoportjából érkeznek, egy kevésbé ismert, de jónak tünő cucc esetén. Nem mozgatnak meg annyira meg a teljesen friss megjelenések, több okból is. A fent említett szép kollekció, az újak számomra drága és emelkedő árai, illetve az érdektelen tematika és nehézség miatt. Ezt beszéltük már a héten, hiába van elárasztva a piac, a nagyobb része nem nekem szól, de ha mégis, nem érzem, hogy "kötelező" lenne a megvételük, ez nem a gázszámla vagy egy hitel, hogy mindenképpen meg kell jelleniük a kiadási oldalon. Új, viszont nem friss cím terén A Mars terraformálása kiegészítőiben gondolkozunk, az alap nagyon betalált, ezek a használt piacon sem olcsóbbak érdemben, mint a boltban. Ha esetleg mégis megmozgatja a fantáziámat egy újdonság, mindenképpen kivárok, hátha jön róla néhány jó videó, megjelennek a másodpiacon, majdnem biztos, hogy egy esetleges leárazáson vagy garázsvásáron is kapok esélyt a megszerzésükre.
Szerkesztve: hét., 06:36
Válasz kicsianiko (vas., 07:59) üzenetére
Érdemes írni olyan játékról, amit alapvetően nem tartok rossznak, de érzelmileg nem tudok hozzá kapcsolódni? Megpróbálom, hátha sikerül! A Lámák földje egy lapkalehelyezős/lapkatekarós téma, ami a megszokottól talán eltérően közelíti meg ezt a dolgot. Ismerünk olyat, ahol a letakart felületen kivüli részekről szerezhetünk jutalmat (Café ), van olyan, amiben a dobókocka mozgása és utolsó letakart felülete határozza meg ezt (Santa Maria ), itt a szabály az, hogy a tetris alakzatú lapkákat szigorúan egymásra kell rakni, mégpedig úgy, hogy az alsót teljesen lefedje, aminek hatására tudunk nyersanyagot, pénzt és karakterkártyákat is szerezni. Ebből jól látszik, hogy biztosan térben fogunk terjeszkedni, szintek fognak kialakulni, és ez szép látványt fog nyújtani a játék végén. Az egyik érdekesség, hogy a menet elején kirakott célkártyák teljesítését nem az abszolút elsőség határozza meg, hanem a saját jelölönk lehelyezése , tehát ha mi hamarabb raktuk le az adott kártyára, mi kapjuk meg a több pontot. A társas végéig folyamatosan átrendezhetjük a jelölőinket, alkamazkodva a játék dinamikájához, ahhoz, hogy a másik kártyán már kevesebb ponthoz juthatunk hozzá. Az erőforrások begyűjtésével tudunk lámakártyákat is behúzni, ami miatt kapunk lámafigurákat, ezeket el kell helyezni a birtokunkon (ezek egész jól néznek ki, így adnak némi tematikusságot is). A karakterkártyák is fontos részei a menetnek, velük tudunk bizniszelni, és ezekhez köthető talán a legnagyobb hiba is, mégpedig az, hogy a vége felé annyi van belőlük a birtokunkban,, hogy teljesen értelmetlennek tűnik a gyűjtésük, nem tudjuk már kihasználni őket. Másik dolog ami nem tetszetős, a rengeteg barna szín, és ezek árnyalatainak alkalmazása, ami a szinte teljesen tematikus mentességgel együtt nem dob a hangulaton. Ez egy korrekt családi kategóriájú cím, talán a kezdő szint felett, aki ilyet keresne, próbáljon rá, a használt piacon is gyakran megfordul, nálunk még a kollekció része, de lehet nem sokáig.
Szerkesztve: szo., 11:40
A Token társasjáték klub börzét rendez.
Szerintem itt sok minden játszat egyszerre. Lehet alkalmazkodni kell egy szerződésben benne lévő ponthoz, hogy mikor kell kiadni egy adott címet, elképzelhető, hogy a fizikai szállítások "összecsúsztak", figyelik a konkurenciát, hogy azok mit és mikor adnak ki (mert a Reflex is hozza folyamatosan az új játékokat), inkább adjuk ki, hátha bejön, nehogy a másiknál arasson sikereket elven. Esélyes az is, hogy van egy fantasztikus adatelemzőjük, aki arra jutott, hogy az ilyen tipusú játékoknak van jövője. Rengeteg oka lehet ami mögé, én mint egyszerű fogyasztó nem fogok belátni. Milliónyi megjelenés van továbbra is, látom a folyamatos pörgést mindenhol, egy bizonyos szintig el is érnek, de mivel én továbbra is a használt piac/külföldi megrendelések/saját kollekció optimalizálása terén mozgok, nem nagyon fognak célba találni. Persze mondhatjuk, hogy magam ellensége is lehetek hosszabb távon, mert ha nem veszek új játékokat eredeti áron, akkor egy idő után földbe állhatnak, és nem lesz (vagy jóval kevesebb) aki magyar nyelven hozza a következő társasokat. Engem nem csak az emelkedő árak, hanem a party/gyerek-családi kategória/érdektelen tematika miatt sem foglalkoztatnak az új címek nagyrésze, inkább jobban szeretném megismerni az itthon a polcon lévő majdnem 100 darab, fantasztikus játékunkat. Gondolom a Mandineres mókusra gondolsz, nagyon remélem, hogy sokan nem az adott címre mondtak határozott nemet, hanem inkább a szerzőre vagy magára a médiumra.
Válasz batik.balazs (pén., 10:52) üzenetére
Origins: First Builders : a hónap első játéka egy teljesen új cím számunkra. Továbbra is favorizálom a kockalehelyezős témákat, ebben is nagy szerepet kap ez a mechanizmus. Eléggé emlékeztet a Tiletum -ra, de szerintem ez is is elfér a polcon. A megszokott kockát lehelyezünk, amivel akciót és nyersanyagot kapunk választás mellett a saját játékterünkön külön is építkezhetünk lehelyezhető lapkákból, amik önállóan is jutalmaznak, viszont ha ezeket "összekötjük" a saját kockáinkkal, akkor jöhet a pont cunami. Izgalmas megoldása a polgáraink (kockáink) értékének növelése, fejlesztése ami szintén segíti a választási lehetőségeink bővítését. Tudunk "harcolni" is egy arénában, de nem pusztító jelleggel. A tematika érdekes, de különösebben nem jelenik meg (bár az űrhajók és azok forgatása elég látványos). Az ilyen szintű játékoknál már megszokott, hogy nincs kijelölve egy út a biztos győzelmez, nagyon sokféle módon lehet GYP-hez hozzájutni. Számomra ez egy "hidden game", alig van róla magyar videó (szerencsére szabály az van, mert a játék lapkái és kártyái nyelvfüggőek), de kifejezetten gondolkozós alkotás. Akinek bejön a Tiletum, de szeretne egy színben és asztalképben látványosabb, talán egy kicsivel kevébé komplexebb játékot annak bátran tudom ajánlani.
Szerkesztve: ápr 03. 14:19
Minden más / Csevegő / Mivel játszottál utoljára? Ajánlanád másnak is?
Magyar Zsoltnál lehet megrendelni, két, szerintem ritka tematikájú játékot, amiben úgy érzem, hogy ezek erősen meg is jelennek.
SOS Titanic : passziánszra hajazó mechanikával kell megmentenünk minél több utast a süllyedő hajóról. Elég ritka cucc, de van hozzá magyar szabály és videó, én rá is mentem, ára kb: 5500 ft.
Come Together : Egy jóféle zenei fesztivált kell szerveznünk, az ezzel járó mindenféle körítéssel. BGG-n van hozzá magyar segédlet, ára kb: 12 500 ft.
Ebben a játékban Kuba egyik legnagyobb városában vagyunk nem teljesen legálisan müködő kereskedők, akik a helyiekkel üzletelve jutnak hozzá nyersanyaghoz, amit a kikötőben tudunk eladni és elszállítani. A játékmenet egy rondellaszerű pályán halad, ahol a közösen mozgatható autónkkal tudunk egyik lakostól eljutni a másikig, ott szerezhetjük meg a nyersanyagot/pénzt/gyözelmi pontot és lehetőséget arra, hogy a saját bábunkkal az ahhoz a kubaihoz tartozó épület képességeit is használjuk. A rondellán mozogva, a sorrendben következő játékos a kikötőt elérve dönthet arról, hogy nekiáll-e a szállításnak, amit a kör elején, dobókockák segítségével határozunk meg. Számomra ebben a társasban nagyon jól átjön a tematika, az áruk (cukornád, rum, szivar), a meglátogatható emberek (Martinez a zenész, El Zorro a zsebtolvaj) és főleg a szállítási procedúra miatt tényleg olyan, mintha ott kellene alkudni mindenre, ami tartogathat meglepetéseket. A játék elején véletlenszerűen felrakott lapkák és a kör elején újradobott kockák miatt elég nagy az újrajátszhatósága is, persze így meg is bicsaklik az előbb említett tematikusság, mert lehet, hogy a zenészhez a fűrészmalom lapka fog tartozni. A legérdekesebb része talán a begyűjtött saját erőforrásaink, pénzünk stb. titkossága a többiek előtt, amit a parávunk (ami sajnos nem nagy) mögött tartunk egészen a játék végéig. Ez a szállítás során lesz fontos, mert így mindenki kicsit vakon teljesíthet, agyalhat azon, hogy mi lehet a másiknál. Az is dob az egészen, hogyha mi érünk oda először, és úgy érezzük, hogy nincs elég/megfelelő cuccunk, akkor nem kötelező a szállítás, mehetünk még egy kört a városban, gyűjtési lehetőséget adva magunkat. Ebből talán érződik is, hogy 3-4 fővel az igazi, akkor már tényleg nem lehet követni, hogy ki mit vett el a közös készletből. Ez a cím nem euro, mert nagy a váratlanság faktor benne, de viszont nem is csak a szerencsére lehet benne alapozni, a kettőt jól ötvözi, akinek ez szimpatikus, azoknak tudom ajánlani.
Lehet eljött a pillanat, mert a már szokásosnak mondható MZS csoportján keresztül lehet leadni rendelést:
Szerkesztve: ápr 02. 09:20
Válasz kok_o (márc 09. 09:53) üzenetére
Tavasz akció van meghirdetve náluk, nem néztem át a teljes kínálatot, de van néhány érdekesnek tünő cím.
Eltelt egy negyedév 2025-ből, érdemes talán egy listát készíteni arról, hogy milyen játékok voltak a legnagyobb hatással ránk idén. Ezek nem feltétlenül a legújabbak megjelenések (legalábbis nálunk), és nem is a játszott óraszám határozza meg teljesen, hanem inkább a rácsodálkozás, a wáohh érzés.
A Mars terraformálása : iszonyatosan behúzott mindenkit ez a cím, a társaságból mindenki imádja, van olyan aki online is játszik vele. Minden játékosszám mellett működik, a végtelen újrajátszhatósága, a milliónyi döntési lehetőség, a nem agyzsibbasztó tervezhetősége miatt nálunk eddig ez a legtutibb idén.
A fehér várkastély : továbbra is ott van/lesz a legjobbak között, elsősorban a játékidő/komplexitás terén, a szűkösség és annak megnyitása terén szerintem verhetetlen.
Rokokó : még csak ketten próbáltuk, de a tökéletesen müködő pakliépítés, az olcsóbbá váló és megpályázható kártyák és erőforrások, a mások számára részben titkos nyersanyag készletünk miatt nagyon egyedi élményt nyújt.
A Watergate-ügy : ha valaki egy tematikus, "vérre menő" párbaj játékot keres, amiben nem hal meg senki, annak feltétlenül ajánlom. Igazi thriller, az utolsó percig izgalmas tud lenni.
Fedőnevek : klasszikus este lezáró játék, szinte mindig ezt választjuk. Furcsán hangzik, de néha itt nehezebb döntést hozni, mint egy "komolyabb", euro tipusú társasban.
Nem szokásom mínuszt osztogatni, de most megtettem, de szeretném meg is indokolni, hogy miért történt így, főleg azért, mert én is kaptam ilyet (jogosan), és ott is volt magyarázat rá. Nekem maga a stílus sem tetszik, kicsit furcsa, hogy szinte teljesen új tagként, alig néhány bejegyzés után így állsz hozzá, de ez csak egy dolog. Viszonylagos demokratikus alapjog, hogy mindenki formálhat véleményt, ha betartja a szabályokat. Természetesen engem is untatnak a semmitmondó, "nagyon tetszik ez a társas, szereti az egész család, mindenkinek tudom ajánlani" szintű bejegyzések, de itt nincs is túl sok belőle, ráadásul az emberi agy képes kiszúrni a lényegeseket belőle. Elég érdekes lenne egy fórum, ahol egy bejegyzés lenne mindenről (lényegében pont a lényeg tűnne el vele ), de pont a véleményezések egyezősége meg adhatja meg azt a határozottabb összképet egy játékról, ami szükséges lenne egy döntés előtt. Ne vedd cseszegetésnek, csak egy egyszerű reakciónak.
Válasz szortelenke (6 órája) üzenetére
Játékok / Társasjátékok / Vélemények - Kuruzslók Quedlinburgban