Belépés
A Nyugati Királyság Lovagjai egy összetett társasjáték, 1 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 1.5 - 2 óra is lehet. A játékot az Év Játékának jelölték 2019-ben (BGG), illetve ebben az évben több, összesen 2 másik jelölést is kapott. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a...
A Nyugati Királyság Lovagjai egy összetett társasjáték, 1 - 4 játékos részére, az átlagos játékidő hosszabb, akár 1.5 - 2 óra is lehet. A játékot az Év Játékának jelölték 2019-ben (BGG), illetve ebben az évben több, összesen 2 másik jelölést is kapott. A társast, a bonyolultsága miatt, csak 12 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a kártya húzás, a munkás-elhelyezés, a solitaire, a játék végi bónuszok és a market mechanizmusokra.
Vértezd fel sereged, készítsd a lovakat, élezd meg kardjaid – ellenség a láthatáron!
Az ország virágzásnak indult, de máris fenyegetéssel kell szembenéznie: betolakodók fosztogatják a vidéket! Szaracének leselkednek a határokon, miközben vikingek portyáznak a városokban, és még a keleti bizánciak is kimutatták a foguk fehérjét. Nemesként kötelességed a birodalom védelmére kelni! Erősítsd meg a falakat, terjeszd a hitet, és győzedelmeskedj a viking és szaracén hordák felett!
A Nyugati Királyság társasjáték trilógia második tagja műfajának legjobb tulajdonságait ötvözte és megújította, így minden eddiginél izgalmasabb és összetettebb játékélményt nyújt. A győzelemhez szinte végtelen számú út vezethet, a játékosoknak pedig teljes szabadsága van a sajátjuk kialakításában. Kombináld okosan az akcióid, tervezd meg tudatosan a lépéseid, és nyerj!
A Nyugati Királyság Lovagjai Nyugat-Franciaország történelmének egy viharos szakaszában játszódik, időszámításunk szerint 900 környékén. A közelmúltban ugyan számos fejlesztés történt a városokban, azonban a távolabbi települések továbbra is veszélyben vannak a betolakodók miatt. A szaracénok az országhatárra felderítőket küldtek, miközben vikingek dúlják fel a környéket, állatokat és egész vagyonokat rabolva maguknak. Még az északon élő bizánciak is kimutatták a foguk fehérjét. Nemesekként a játékosoknak munkásokat kell toborozniuk a városban, hogy megvédjék azt az ellenségtől, erődítményeket kell építeniük, és terjeszteniük kell az igét országszerte. Ebben a harcban szerencsére nem lesztek egyedül, hiszen a király legjobb lovagjait küldi segítségetekre! Nyergeld a lovakat, és készítsd a kardod!
A Nyugati Királyság Lovagjaiban az lesz a győztes, aki a legtöbb győzelmi ponttal (GyP) rendelkezik a játék végén. Pontokat előőrsök és erődítmények építésével, szerzetesek beiktatásával és a betolakodókkal való szembeszállással lehet szerezni. Minden fordulóban a játékosok igénybe veszik egy különleges lovag segítségét, és munkásokat gyűjtenek a különböző feladatok végrehajtására. A játék előrehaladtával a játékosok hite, ereje és befolyása lassan növekszik. Ezek nem csak a játék végi pontszámokat befolyásolják, de az akcióikat is meghatározzák. A játék a hetedik forduló után ér véget.
A doboz tartalma:
112 munkás, 32 műhely, 28 szerzetes, 28 előörs, 28 korsó, 40 ellátmány, 50 ezüst, 12 tulajdonságjelölő, 1 kezdőjátékos-jelölő, 1 erőforrás-jelölő, 4 játékostábla, 2 részből álló központi játéktábla, 245 kártya, 1 szabálykönyv
Magyar nyelvű ismertető
Kategória: Középkori
Mechanizmus: Kártya húzás, Munkás-elhelyezés, Solitaire, Játék végi bónuszok, Market, Különböző típusú munkás
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Budapest, Balmazújváros, Debrecen, Hajdúszoboszló! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
További eladó bontatlan játékaim: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1xyS5mjw0_4VZ04g7UcTEQ5eOmMfJmk3BFtRtbL77fyI/edit?usp=sharing
4 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Személyes átadás Dunaújváros és környékén. Csomagküldés a vevő terhére.! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Csak a fólia került le a dobozról, de belül minden original állapotban. KS változat, ami az alábbi promo-kat is tartalmazza: https://i.kickstarter.com/assets/024/358/996/4b1dc22e811c66558ee35250dd940b6a_original.png?fit=scale-down&origin=ugc&q=100&v=1552163498&width=680&sig=mfyLUtR3XWvdnYfcY0h2HUQPDmNxmfA6JtwO2Pn%2BLG8%3D
0 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Budapest, 4/6os villamos vonala, M3as metró vonala, igény szerint máshol is! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Tartalmazza az extra lovagok promot A Nyugati Királyság Építőmesterei + Promo -11000 A Nyugati Királyság Várgrófjai + Promo - 11000 Kettő egyben: 21000 Három egyben: 31000
1 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Eladó a Nyugati Királyság Lovagjai - 3 db Hős promó kártya - angol nyelvű, kártyavédőzve. Az ára 1000 Ft. Átadás személyesen Budapesten, vagy Foxpost, Packeta, posta a vevő terhére.
1 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Debrecen! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Sajnos kihasználatlanság miatt eladó ez az amúgy remek játék! A játékot kártyavédőzve adom!! A doboz kívül és belül makulátlan, hiánytalan! Mintha új lenne :)
2 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Veszprém! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Kihasználatlanság miatt eladó, nem játszott, nem került elő. +12 promó lap.
1 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen itt: Budapesten a Camponánál vagy Lágymányoson, vagy Mátészalkán! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
Teljesen bontatlan, hibátlan.
2 érdeklődő
Csomagküldéssel, vagy személyesen! Az ár NEM tartalmazza a csomagküldés árát!
A csomag 90%-ban Reflexshop kiadás, a collectors boxok és a Várgrófok kiegészítői francia kiadások, ezekhez adok magyar nyelvű játékszabályt. A Collector boxok mellé a játékok eredeit, kisméretű dobozait is tudom adni igény szerint. A csomag tartalma: A nyugati királyság építőmesterei alapjáték A Nyugati királyság építőmesterei - Mesterművek A Nyugati királyság építőmesterei: A kézművesek kora +Promo karakterek A Nyugati Királyság Lovagjai alapjáték A Nyugati királyság Lovagjai: Koronák városa A nyugati királyság várgrófjai alapjáték A nyugati királyság várgrófjai: A bőség kapui kiegészítő - francia kiadás + magyar nyelvű szabály A nyugati királyság várgrófjai: A kulcsok őrzője kiegészítő - francia kiadás + magyar nyelvű szabály A nyugati királyság krónikái fémpénz Collector Box mindhárom játékhoz francia kiadás Átvételi lehetőségek a következők szerint, ha útba ejthető, akkor szívesen házhoz is viszem, mikor Budapesten járok: személyesen Fóton | heti két-három alkalommal XIII. Forgách utca környékén napközben | Foxpost/Packeta stb.
0 érdeklődő
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
A nyugati királyság lovagjai (2019) a széria 2. tagja, amelyben megint csak a Nyugati királyság egy új oldalát ismerhetjük meg, egy új játékmechanizmussal gazdagítva.
A trilógialáz a társasjátékokat is elérte, az egyik igazi sztárszerző, Sham Phillips legalábbis már két ilyen hármast is elkészített.
JEM 2021 Február
Amikor azt hinnéd, hogy a KS változatokra/Legendary vagy Collectors boxokra kell sok tervezési időt fektetned. Akkor jön három parányi doboz, ami túlszárnyal minden elképzelést.
A Nyugati királyság lovagjai a középkori földesurak világába kalauzol minket. Egy igazi ízig-vérig euró, aminek a grafikája sem utolsó! :)
Hát én jót nevettem azon a korábbi kommenten, amire reagáltál. Bár nem tudtuk meg, hogy pontosan mit is értett a kommentelő az alatt, hogy "kimaxolta" a tábla jobb oldalát, szinte kizártnak tartom, hogy ez lehetséges.
Pont amiatt amit te is írtál, minden helyszín kimaxolása 7 akcióba kerül, és összesen 7 kör van. Minden körben minden akciót legalább 1x kéne végrehajtani, illetve 1-1 akciót lehet duplán csak az imádkozás felhasználásával. De az is csak körönként +1, mert az imádkozás helyszínt már nem lehet megtisztítani (talán csak a bónusz kártya akciókkal? már ha előkerül, és az is csak a játék második felében és ha a másik játékos nem viszi el). Rengeteg munkás kéne már csak ezekhez az akciókhoz, és akkor ezen felül még arra is jut, hogy nyersanyagot gyűjtsön velük? Minden akció kimaxolásához azokból is rengeteg kell. Ne adj isten még építkezik is?
Tudom hogy vannak olyan játékosok, akik szeretnek leülni egy játékkal, és konkrétan kisakkozni, kimatekozni, hogy mit lehet kihozni belőle úgy, hogy minden lépést úgy befolyásolnak, hogy az minden tekintetben a legjobb lépés legyen. Értem ezt úgy, hogy nem húznak kártyát, hanem kikeresik az éppen legmegfelelőbbet, stb. Hisz éppenséggel előfordulhatott volna, hogy azt húzza. Szóval nem állítom, hogy tényleg lehetetlen legyen kimaxolni, ha minden csillag is összeáll, akkor gondolom lehet. (De azért azt szívesen megnézném..😁) De el nem tudom képzeni, hogy valakinek ez a 2. játékában sikerüljön, bármekkora zseni(nek hiszi magát).
A Nyugati Királyság Lovagjai szerintem elég híres arról, hogy szűkös, tervezős, agyalós játék. Ha valaki azt állítja, hogy a 2. játékban megfejetette az egészet és simán kimaxolta, és több tízezer másik játékos meg csak szimplán hülye hozzá... az azért nekem gyanakodásra ad okot, hogy ott valamit nem jól csináltak.
Ha esetleg úgy értette, hogy csak azokat az akciókat maxolja ki, amiket a pontozókártyák éppen kérnek, az már hihetőbben hangzik.
Szerkesztve: 2024. aug 08. 16:14
Válasz Csabusa (2024. aug 08. 11:22) üzenetére
A lenyúlás kérdése eléggé összetett. Mechanikák szintjén határozottan nincs értelme beszélni róla. Játékmenetben már inkább, de hol húzzuk meg a határt? Meg ha jobban összeáll, esetleg sikerül túlszárnyalni az eredetit, akkor nem mindegy? Nyilván vannak egyértelmű végletek is, de nem most megyek bele.
Igen, mostanában úgy vagyunk vele, hogy a kihívásokat keressük. Már küszöbön van a Találmányok kora 😀 Egyszerre ijesztő és izgalmas, hogy egy még összetettebb játék. Még a lovagokban is van bőven tanulnivaló. Még mindig keresztbe áll az agyam, mikor megpróbálom levezetni, milyen sorrendben érdemes az akciókat végrehajtani: "Először ez, de ahhoz az kell, viszont előbb ezt kell növelni, de ahhoz meg az kell, akkor utána jöhet ez, de előtte mindenképp kell az..." És amikor elkezdem, rájövök, hogy csak benéztem valamit 😄
Válasz laptopzsol (2024. aug 08. 12:51) üzenetére
Nos, nem ismerem mind a két játékot, de a lenyúlást kicsit erősnek tartom. Mivel kb minden 10. ik játékban lehetnek hasonló mechanizmusok. Egy jó játékból átvenni valamit ami hasznos lehet, mindig is bevált szokás volt. Sok játék után, gondolom másnak is feltűnt.
Válasz Csabusa (2024. aug 08. 11:22) üzenetére
Nemrég sikerült beszerezni és az egyik legagyégetőbb játék, amivel eddig találkoztam. Tervezek majd erről is írni egy mini-értékelést, ahogy szoktam, de először reagálnék Mardaenas véleményére. Egészen pontosan a kimaxolhatóságra. A reakcióm pedig: hooogy miii vaaan?
Bőven nem könnyen kimaxolható a játék. Tuti, hogy van valami félreértés. Matematikailag nem jön ki: 7 körből áll a játék, körönként 6 munkással dolgozunk, alapesetben egy jobb oldali akcióhoz 3 munkás kell és mindegyiket 7-szer lehet végrehajtani a támadást kivéve. Tehát átlagban körönként egyszer mindegyiket kell. Tény, hogy fejlesztéssel csökken a munkásigényük, de az is körönként egyszer végrehajtható. Persze lehet "megtisztítani" akcióhelyet, hogy újrahasználhassuk, de az is munkásba kerül. Ráadásul szerencsés együttállásnak kell lennie, hogy legyen elég akciótisztítás és a többiek se csapjanak le rá.
Ezek a tippjeim:
Összességében ha lehetséges is a kimaxolás, az nagyon erős túlzás, hogy ez eltöri a játékot. Talán van olyan együttálás vagy zseninek kell lenni hozzá, de egy átlag játékos számára ez messze van, és szélsőségek mentén nincs értelme értékelni.
900 játék ismerete? Ez igen! 👍
Válasz Mardaenas (2023. jan 21. 18:31) üzenetére
Köszönöm. Mi még csak két vagy három játékot tettünk bele (ráadásul az elsőt rosszul) valószínűleg ezért nem tűntek fel a hibái. Igazából semleges érzéseim voltak, valahogy nem nyűgözött le, de nem is éreztem annyira rossznak. Ezek után viszont alaposan utánanézek az Orleans-nak.
Válasz Mardaenas (2023. jan 22. 13:25) üzenetére
Röviden: az Orleans messze jobb, ha száraz eurót keres az ember. Ott is voltak tervezési problémák eleinte, amiket le kellett csiszolni, de kiforrottabb rendszert alkot, amiben nem fut bele az ember ilyen problémákba.
Válasz Pcs (2023. jan 22. 02:50) üzenetére
A tábla jobb oldala teljesen "felépült" (és nem, nem néztük be a lovagokat). Egy jó euróban elég komoly tervezési szempont az, hogy ne legyen kimaxolható, ha például kínál 4-5 féle útonalat a pontszerzésre, akkor abból 2, max 3-ra tudj úgy ráfeküdni, hogy komoly eredményeket tudsz benne elérni. A Lovagok rendszerének alapelgondolása teljesen rendben van (hisz mint írtam egy elég nagy klasszikusról "nyúlta" le azt), a probléma az, hogy egy szint után túlságosan erősen támogatják egymást a bónuszok, plusz pontok, és emiatt elég sok útvonalat végig lehet vinni a játékban, kvázi kimaxolható. Még ha ez alatt nem is azt érted minden alkalommal, hogy szó szerint az összes jelzőt le- vagy átpakoltad, hanem kimaradt néhány, de egy ilyen kimaxolható rendszer akkor sem fog ösztönözni arra, hogy újra elé ülj, mert már nem lesz benne kihívás.
Viszont mindezek mellett nagyobb hibának tartom a lovagok által megkötött rendszert, ami ellentmond egy stratégiai játék alapfeltevésének, és hosszú távú tervezés helyett mindig abból kell főznöd, amit a játék dob. Például ott a Ganz Schön Clever. Abban a játékban van nyerő stratégia (hiba, de van), amihez tartva magad garantáltan nagy pontszámot fogsz elérni, és nem is igazán tudsz mást csinálni ahelyett.
De, hogy azon belül mennyire tudod kimaxolni a játékot, az már a dobásaidtól is függ majd, vagyis amikor GSC-ben valaki azzal büszkélkedik, hogy 330 pontja lett, akkor már lehet tudni, hogy ez az eredmény minimum 10-15%-ban a szerencsés dobásokon múlott. Kicsit ez van a Lovagokban is: ha pont jó sorrendben jönnek ki a lovagok, és mindegyik kártyát a játék azon szakaszában tudod használni, amikor az a leghasznosabb, és támogatja a terveidet, akkor gyakorlatilag kimaxolható a játék. De ez nettó szerencse is, mert akinek rosszabb sorrendben jönnek fel a lovagjai, dolgozhat és agyalhat bármennyit, mert vagy azért éri hátrány, mert el kell térnie a stratégiájától, hogy kihasználja a lovagot, vagy azért, mert nem tudja jól kihasználni azt.
Szerkesztve: 2023. jan 22. 13:21
Válasz Pcs (2023. jan 22. 02:50) üzenetére
Szia! Nem kötekedni akarok, de mit értesz az alatt, hogy "kimaxolható a tábla"? A tulajdonságokat sikerült felhúzni a maximumig, vagy sikerült minden műhelyt, szerzetest, korsót és előőrsöt kihelyezni? Vagy a megerősítést, térítést sikerült? Igaz, hogy nem sokat játszottunk vele, de nekünk csak akkor sikerült kimaxolni a tulajdonságokat, amikor az első játék során elkerülte a figyelmünket, hogy a lovag által biztosított tulajdonságnövekedés csak egy fordulóra érvényes.
Szerkesztve: 2023. jan 22. 03:06
Válasz Mardaenas (2023. jan 21. 18:31) üzenetére
Kb. 1 éve vettem utoljára elő a Lovagokat, és mivel gondolkodtam az eladásán, ezért újra elővettem, kétszer is.
Aki ismeri az Orleanst az tudja, hogy ez annak a játéknak a koppintása/továbbgondolása (de nem pozitív értelemben). Ott zsáképítés van, itt "pakliépítés". Ott is fejleszted a táblán lévő akcióidat, itt is. Ott is van térképen való mozgás különböző bónuszokért, itt is. Elég sok a hasonlóság. :)
A szerző érezhetően el akarta készíteni a saját Orleans verzióját, ami nem baj, csak sikerült erőltetetten helyettesítenie az ottani mechanikákat. Kezdem a problémás résszel, a pakliépítéssel, ami továbbra is csak gúzsba köt. Míg az Orleans nagyon jól működteti a zsáképítést azzal, hogy gyakorlatilag a munkásaidat húzod ki sőt, kvázi 'parkoltatni' is tudod őket az alsó sávon, itt sokkal inkább egy kényszeres determinisztikus rendszer figyelhető meg: a szerencse dob valamit, persze van választási lehetőséged, de azért nem viszi túlzásba, és ha pont nem az jön, ami kéne, ez van, borul a stratégia, mert ha nem maxolod ki a lovagod képességét, biztos hátrányba kerülsz.
Az nagyon élvezetes, ahogy a táblád egyik oldalából építed fel a másikat, és mindez szép és jó is lehetne a maga sivatagi szárazságával és színtiszta matekjával együtt, de a másik problémám, hogy kimaxolható a tábla. Amikor megjelent a játék, az a játékostársam, aki betanította (és tény, hogy egy zseni az összes euróban) már ott kimaxolta a játékot, nekem pedig most, hogy újra előkerült, a második alkalommal szintén csak sikerült kimaxolni a táblát.
A "pakliépítés" hibája és a kihívás hiánya miatt végül eladásra került. A mai napig az a véleményem, hogy ez egy rettentően túlértékelt játék, ami gyenge utánzata lett csupán egy klasszikusnak. A COVID évében nagyot ment, szerintem azért, mert sok kezdő szeretett bele hirtelen ezekbe az engine-builder eurókba, de kb. 900 játék ismeretével a hátam mögött úgy érzem, hogy a Lovagoknak el kellett volna süllyednie a középszerűség mocsarában.
Szerkesztve: 2023. jan 23. 12:58
Még csak egyedül játszottam vele, de így is nagyon szórakoztató. (Általában még vesztek). Minden játék más a királyi parancsok sorrendje miatt. Zseniális benne, hogy minden akció más képességet kér és mást növel. Szerencsés esetben az akciók egymást erősítik, pl. az egyik pl. kéket termel, a másik kéket kér stb. Az emberekkel nagyon kell gazdálkodni, a városlakó kártyák használatára egyre jobban rákapok. Az építőmesterek sokkal könnyebb játék szerintem, de ez is 1-2 próbajátékkal megtanulható. Viszont 4 fővel baromi hosszú lehet.
A témája egyáltalan nem jön át szerintem, inkább absztrakt játéknak hat, viszont a zseniális grafika mégis ad neki egy remek hangulatot. Imádom a grafikáját, minden kártya egy élmény. Nagyon jó, hogy a városlakók az építőmesterekből jöttek át.
Eddig 5-6 játékon vagyunk túl, másfél órát azért érdemes rászánni (2 fővel). Nekünk eléggé bejött. Ár-érték arányban szuper. Többrétű, de még átlátható átlagemberként / játékosként is, egész jól néz ki az asztalkép és jó sok munkásunk van, lehet őket pakolgatni. A végén mindig szoros volt az állás, szóval kiegyenlíti a játék a szerencsefaktort. Még nem játszottunk vele annyit, hogy egyértelmű legyen a nyerő taktika, ha van egyáltalán. Érdemes kipróbálni mindenképp. :)
2/2
Ami 6 játék után a 6 akció erősségéről nekem lejött:
a támadás erősebb minden másnál: tipikusan sose kell érte fizetni, általában lehet érte vagy két embert, vagy ember+kaja/pénzt kapni, és potenciálisan pontot is ér a végén, ha olyanokat térít az ember.
falak: nagyon random a kapott bónusz (pl. lehet két színes ember is vagy 2 pont, előbbi a játék végén lehet hogy már nem ér semmit, utóbbival a játék elején nem vagy kisegítve), így a kiszámíthatatlansága miatt szerintem nagyon gyenge. Mi háziszabálynak bevezettük, hogy kettőt húzúnk, és abból lehet választani, így hasonlóan erős, mint a beavatás/szállásolás.
térítés: elég erős, ha jól jött ki neked a játék, és marad arra embered/pénzed, hogy pontokat vegyél térítéssel. Viszont nem ad embert/nyersit, így a játék elején nem igazán lehet használni.
beavatás/elszállásolás: alapvetően ugye ugyanolyan erősek lennének, viszont nálunk eddig mindig úgy jött ki, hogy a piros sáv le volt maradva a feketéhez képest (plusz a piros feltétel ráadásul egyel magasabb mindig a feketénél), így a beavatás erősebb a kettő közül. Ez valószínűleg a falak gyengesége, és a térítés esetlegessége miatt van. Játék elején az ingyenes toborzás erős, nagy előny, ha úgy jön ki az első két kör, hogy mindkét helyet el tudja vinni valaki. Játék végén a tartozásfordítások/akciótisztítások prémium mezők.
feloldozás: A játék elején az ingyenes toborzás elég jó, a játék végén a két adósságfordítás és akciótisztítás szintén nagyon erős. Összességében jól kiegészít szerintem bármilyen leosztású játékot, nem volt még olyan, hogy ne használtam volna legalább 4-5ször.
Köszönöm a választ!
Városlakók: ha az ember ki akarja maxolni a sávokat, akkor (az én tapasztalatom szerint) mindenképpen kell 5-7 jó városlakó minél előbb, hogy legyen elég embere és kajája/pénze a 7 kör alatti ~22-26 nagy akcióra. A fejlesztést is érdemes mindig kimaxolni, ezzel eddig sose volt probléma, ebben inkább a pénz a szűk keresztmetszet, de megoldható. Ebből következik is, hogy az Építész városlakók a legerősebbek, hiszen abból hajtok végre a legtöbb akciót, és már az első körtől kezdve (jobb megkapni ugyanazt a bónuszt korábban, mint később). Azon belül a parasztot adó megintcsak lényegesen erősebb, mint a másik kettő. Szóval ha az első körben pl. a kezdő játékos ki tud venni egy erős Építészt, míg a második pl. egy olyat, ami az első királyi parancs akcióért ad egy kaját/pénzt (ami még mindig egy relatíve erős városlakó), akkor a játék végére csak ebből lesz ~5 nyersanyagnyi különbség (8 fejlesztés = 8 ember = 4 x vadász/kereskedő; itt azzal nem is számolok, hogy tipikusan jobban is el lehet költeni az embereket, mint a vadász/kereskedő, szóval a 8 ember ennél várhatóan még többet is fog érni).
"Nálunk volt olyan is, hogy az utolsó körben valaki 4 embert tett a kegy kártyákra a másik meg csak egyet."
Igen, azzal egyetértek, hogy az utolsó körben már nincsen nagy jelentősége, viszont a 3. és 5.-ben még igen. Ha a 3. körben egy olyan kegykártya jön ki, ami masszív economy bónuszt ad (pl. egy emberért ingyenes toborzás/ember +kajáért fejlesztés/tartozásért 3 ember), az nagyon nagy előny a kezdőnek.
"Azért jó ez a játék mert rengeteg variáció van benne ahogy nyerni lehet."
Ezzel abszolút egyetértek 😃
Érdekesen tud alakulni attól függően, hogy a 3 parancsba mi jön ki, melyik terület lesz konfrontáció terepe. Mai játékban pl. kijött a 3 felső, kajába kerülő akció, a szokásossal ellentétben így egy rakat pénzünk maradt a végére, illetve tele lett a beavatós/elszállásolós sáv.
Válasz VR46 (2022. júl 06. 23:41) üzenetére
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) A Nyugati Királyság Lovagjai társasjátékhoz
duhr- feb 11. 13:03
- Válasz
- / +13
Találtam egy hibát a magyar kiadású szabálykönyvben az egyjátékos móddal kapcsolatosan. Nem tudom, hogy van-e erre jobb hely itt az oldalon, illetve mivel a játék jó pár éves már és csak számomra új, nagy az esély, hogy volt is már szó róla, de mivel nem bukkantam rá, gondoltam megosztom itt.
A szóban forgó rész a szabálykönyv 31. oldalán taglalt feloldozással kapcsolatos, ahol sajnos kimaradt egy mondat a fordítás / szerkesztés során. A tábla jól illusztrálja mit tehet az AI, de a szöveg kontextusa a füzetben már kicsit furán hangzik. Az angol verzióval összehasonlítva azonnal meg is van a miértje.
A magyar verzió így szól:
"Amikor a mesterséges játékos ezt az akciót hajtja végre, rendelkeznie kell a balról az első korsónak megfelelő szintű, vagy annál nagyobb befolyással. Amennyiben rendelkezik a szükséges befolyással, egyszerűen csak megfordítja az érintett korsót. Emellett pedig megfordíthat egy kifizetetlen adósságot is, vagy eltávolíthat még 1 gyanúkártyát (ebben a sorrendben)."
Az angol pedig így, ahol kiemelve jelölöm a magyarból hiányzó részt:
"When taking this action, the AI Player must have enough Influence to target their left-most Jar. If they do, simply flip over the targeted Jar. The AI Player immediately increases their Faith by 1 on their Attribute Track and removes 1 Suspicion. They also either flip an unpaid Debt, or remove 1 additional Suspicion (in that order)."
Tehát az AI lép egyet a feketével a tulajdonságsávon, valamint eldob egy gyanúkártyát és ezeken felül vagy megfordít egy kifizetetlen adósságot, vagy eldob még egy gyanúkártyát.
Bocs, ha nem ide kellett volna ez posztolnom, de azért remélem, hogy van, akinek segít.
Szerkesztve: feb 11. 13:33