Belépés
A Carcassonne egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 30 - 45 perc. A játék 2001-ben megnyerte a Spiel des Jahres díját Az Év Játéka kategóriában. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 7 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a lapka-elhelyezés, a terület foglalás, a...
A Carcassonne egy könnyen tanulható társasjáték, 2 - 5 játékos részére, az átlagos játékidő rövidebb, csak 30 - 45 perc. A játék 2001-ben megnyerte a Spiel des Jahres díját Az Év Játéka kategóriában. A társast, a könnyebb tanulhatósága miatt, akár már 7 éves kortól ajánljuk kipróbálni. A játékmenet erősen épít a lapka-elhelyezés, a terület foglalás, a minták, a terület befolyásolás/irányítás és a mov-16 map addition mechanizmusokra.
Formáld a középköri Franciaország látképét városokkal, kolostorokkal és farmokkal.
Egy franciaországi város, Carcassonne mondhatja magáénak Európa legnagyobb középkori várát. A kettős fal csaknem három kilométer hosszú és közel ötven torony védi, amikhez hozzájön még Chateau Comtal, a legbelsőbb bárói palota tornyai. Carcassonne nem hétköznapi város, ahogy a feladatotok sem lesz hétköznapi: építsétek fel ezt a várost és vegyetek birtokba minél nagyobb területet belőle!
Verseny a legjobb területekért
A Carcassonne egy egyszerűbb stratégiai játék, melyben több pontot kell összegyűjtenetek, mint játékostársaitoknak. Ezt úgy tudjátok megtenni, hogy jókor, jó helyre teszitek le embereiteket a folyton bővülő terepen.
A játék elején ki kell tennetek az asztal közepére a kezdődarabot, amelynek a hátlapja a többitől eltérő. A többi lapkát képpel lefelé tegyétek félre egy könnyen elérhető helyre, ahonnan majd húzni fogtok. Ezt követően mindegyikőtök magához veszi valamelyik szín bábuit. Ezekből egyet-egyet helyezzetek fel a pontozótáblára. Ha megvagytok, kezdődhet az első kör.
Egyszerre mindig csak egyikőtök cselekszik. Az első teendő egy lapka felhúzása és az asztalon lévő többi elemhez illesztése. A lapkákon szerepelhet farm, vár, út, kolostor, kereszteződés, egyszerre akár több minden is. Fontos, hogy miként helyezitek le az elemet, ugyanis a rajtuk szereplő területeknek illeszkedniük kell egymáshoz. Út csak útban folytatódhat, a várat nem lehet megszakítani egy kolostorral, és így tovább.
A lapka lerakása után dönthetsz úgy, hogy egy bábut is felhelyezel a rajta szereplő egyik területre. Az így lerakott figura elfoglalja azt a területet és akár pontot is hozhat neked. Csak akkor rakhatsz le figurát a területre, ha a hozzá csatlakozó többi lapkán szereplő része még nincs elfoglalva. Például ha egy három elemből álló farmon már áll egy figura, akkor hiába egészíted ki még egy területtel, nem rakhatsz le oda figurát… viszont ha ügyesed lehelyezed egy közeli helyre, rárakod a bábud, majd összekötöd egy későbbi lapka segítségével a nagyobb farmmal, neked is lesz azon a területen egy figurád.
A pontozás minden területnél másképp működik
Az út akkor készül el, ha mindkét vége beér egy városba vagy kereszteződésbe – akár egy kört alkotva ugyanabba. Ekkor a rajta lévő bábu gazdája annyi ponttal lesz gazdagabb, ahány elemből az út felépült. A bábut vegyétek le, később újból lerakhatjátok. A vár akkor készül el, ha a fal körbeért, nincs megszakítva. A város pontértéke kétszer annyi, mint ahány lapkából és címerből áll. A pontozás után a figura lekerül, újra lerakható. Ha a kolostort teljesen körbevettétek a lapkákkal, a rajta lévő figura kilenc pontot ad, majd lekerül a tábláról. A farmok pontozására csak a játék legvégén kerül sor.
Ügyes taktikával és szerencsés húzásokkal lehetséges, hogy sikerül ugyanarra a nagyobb területre több játékosnak több bábut is felhelyezni. Ebben az esetben annak adjátok a pontot, aki több figurával képviseli magát a területen. Döntetlen esetén mindannyian megkapjátok a pontokat.
Mikor az utolsó lapkát is felhelyeztétek az asztalra, véget ér a játék és jöhet az utolsó pontozás. A befejezetlen utakért annyi pont jár, ahány szakaszból állnak, a befejezetlen város minden területe és a rajtuk szereplő címerek egy-egy pontot hoznak, a kolostoron álló bábu pedig egy-egy pontot kap a körülötte lévő lapkákért és plusz egyet magáért a kolostorért. A farmok pontozásánál össze kell számolnotok azokat a befejezett várakat, amiket a farm területe érint. Ezt meg kell szoroznotok hárommal és meg is kapjátok, hogy hány pontot ér a figurátok.
Mi van a dobozban?
A játéktér 72 lapkából épül fel, így minden parti más-más térképen játszódik. Van még a dobozban 50 kis fabábu öt különböző színben, amik a játékosok embereit jelképezik. Természetesen egy pontozótábla és egy szabálykönyv is jár a játékhoz.
Világszinten elismert
Számos díjat tudhat magáénak a játék, nem véletlenül. A teljesség igénye nélkül 2001-ben két év játéka díjat, 2002-ben a svéd, 2004-ben pedig a finn legjobb családi játék díját is bezsebelte. Ez azt hiszem többet ér bármilyen ajánlónál.
Érdemes kipróbálni?
A Carcassonne mondhatni korszakalkotó a társasjátékok terén. A Catannal együtt megtették a komolyabb, összetett stratégiai játékok felé az első lépéseket. A szabályok egyszerűek, a játék pörgős, gyorsan lejátszható egy-egy parti. Akár már a második játékülés alatt elrakhatjátok a szabálykönyvet és mivel ilyen könnyen megtanulható, akár fiatalabb gyerekeket is bevonhattok a játékba.
A szerencse szerepe jelentős, hiszen véletlenszerűen húzzátok a lapkákat, de sokat számít az is, hogy mennyire figyelsz társaid figuráira. Minden játékos szám mellett élvezetet nyújt, sok játékossal pedig egyenesen törekedni kell arra, hogy lecsapjatok egy-egy jobb helyre.
Ha az alapjáték már nem lenne elég, rengeteg kiegészítő megjelent hozzá az évek során.
Carcassonne nem fog magától megépülni. Vedd ki a részed a munkálatokból és szerezd meg te a legnagyobb birtokokat!
Magyar nyelvű játékszabály
Letöltés
Magyar nyelvű ismertető
Kategória: Középkori, Építés / Terjeszkedés
Mechanizmus: Lapka-elhelyezés, Terület foglalás, Minták, Terület befolyásolás/irányítás, MOV-16 Map Addition
Ehhez a társasjátékhoz elérhető magyar szabálykönyv, amit ide kattintva le is tudsz tölteni!
A társasjátékhoz MAGYAR bemutató videó is tartozik! Nézd meg őket és nem lesz gond a szabályokkal!
Ez a társasjáték kapható a boltokban! Nézd meg partnereink ajánlatát, vagy próbáld ki az árkalkulátort!
Egyszerre több játékot vásárolnál? Próbáld ki az Árkalkulátort és kiszámoljuk neked a legoptimálisabb feltételeket, hogy a legjobb árat kapd meg!
Attól, hogy a társasjátékok kínálata gigantikusra nőtt az évek során, még érdemes klasszikusokhoz is visszanyúlni.
Már régebben is született ajánló cikk, de közben szembesültem azzal, hogy az abszolút kezdők megrettennek attól a szabálykönyvtől is, amit a “szakirodalom” belépő szintűnek aposztrofál.
Nem azokat az időket éljük, amikor észszerű boldog-boldogtalannal összeülni társasjátékozni – de ha már úgy adódik, hogy a család napokon keresztül össze van zárva és a Netflixre már ráuntunk, idővel lekerülnek a polcokról a társasjátékok...
A Table Talk podcast 7. adása a társasjáték archetípusokat járja körbe. Beszélgetnek: Gál József és Győri Zoli.
A modern társasjátékos mérföldkövek. Beszélgetnek: Gál József és Győri Zoltán.
Ha valaki azt kéri, hogy mondjak egy családi társast amivel bármikor szívesen leülök játszani, egyből a Carcassont mondom.
2002-ben az unokatesómék katácsonyra kaptak egy alapjátékot és a rá következő 2 karácsonyon pedig kiegészítőket. így minden karácsonykor játszottunk náluk.
Telt-múlt az idő a társasozás lett a hobbim és meg is feledkeztem a Carcassonról, aztán 5 évvel ezelő megláttam egy boltban és vettem egyet. Azóta a családdal szinte csak ezt játsszuk. Önmagában az alapjátékot soha, arra ott vannak a tematizált Carcassonok, amikhez nincs, vagy csak kevés kiegészítő van.
Az alap Carcasson kiegészítőkkel kell. Egyszerű szabályrendszere megengedi, hogy akár több kiegészítő bevonása sem bonyolítja, nehezíti meg a játékot, mivel a kiegészítő lapkák szabályai is elmondhatóak egy kerek mondatban. Eldönthetjük, hogy olyan kiegészítőkkel játszunk amik családbarátabbak, kerülik a játékosok közti konfrontációt, vagy épp a játékosok közti interakciót szeretnénk növelni, mert az adott társadág igényli. Teljesen testreszabható játék, így mindenki a saját ízlése szerint játszhat vele. Gyűjtheti a temérdek pontokat, de a végén úgyis az a lényeg, hogy a sok lapka egy gyönyörű színekben, és várformákban bővelkedő, hatalmas térképet adjon ki.
A Carcasson nekem épp olyan, mint amikor valaki a felhőket nézi és keresi, hogy egy adott felhő milyen alakú, itt ugyan ez van a várakkal, hol egy sárkány alakú, egy Pikachu fej alakú, vagy valami amorf amőba alakú zöld szemes ostoros.
Építeni mindig jó és ebben a játékban egyszerú és élvezetes. Lehet sokan, max 6-an játszani kiegészítővel, így sincs sok holtidő. Lehet, hogy egyszerű, kicsit sem gamer játék, de már 25. születésnapját ünnepli a játék, a 3. grafikai frissítését kapja, még mindig jelennek hozzá meg kiegészítők és a játékosainak a lelkesedése nem hagy alább. A mienk sem fog, a Carcasson ott lesz a polcomon mindig és rendszeresen le is fog kerülni ezután is, hogy asztalra kerüljön és újabb partikat játsszunk vele.
Sok ember számára ez volt a kapudrog a komplexebb társasjátékok világába. Én 2010 körül vásároltam egyet egy Tesco-ban, mert akkoriban kezdtek el megjelenni nagyobb választékban a német társasjátékok a multik polcain, és kíváncsivá tettek, hogy mit tudnak. Ebben az időszakban a társasjátékbolt fogalma még ismeretlen volt számomra, de a BGG-t talán már felfedeztem. Ott olvastam pár dícsérő írást a játékról. Ezért is döntöttem úgy, hogy kipróbálom. A szabály kicsit szenvedős volt számomra, nehezen állt össze, hogy mi is akar ez lenni, hogy lesz ebből játék. De aztán pár gyakorló kör után letisztult az egész, és alig vártam, hogy a páromnak megtanítsam. Napokon át ezzel játszottunk minden este, annyira elkapott minket (nem véltetlenül kapta meg a kapudrog plecsnit :)). A mai napig szívesen vesszük elő, pár kiegészítőt hozzáadva. Ára elég kedvezőnek mondható, ezért aki most kezdi a társasjátékozást, annak melegen ajánlott.
A Carcassonne volt az egyik első játék, amivel indult a gyűjteményünk. Megkaptuk az alapjátékot, és 2 hónap múlva már a Big box-ot bontottuk ki, annyira magával ragadott.
Örök klasszikus, tökéletes belépő szintű játék, ha valaki új a társasok világában, mindig ajánlom megvételre. A játék maga szerencsefaktorral dolgozik (nem tudni, hogy milyen lapkát fogunk felhúzni, az nekünk jó-e), de az igazán edzettek már számolják a lapkákat és tudják, mi van még bent, így akár jóval előre is tudnak gondolkodni. Az alapjátékban is van rá mód, hogy a másiknak keresztbe tegyünk, de a kiegészítőkkel (főleg a Hercegnő és a sárkánnyal) igazán ki lehet babrálni a többiekkel.
Nekünk a Big boxon kívül több külön dobozban megjelent kiegészítő is megvan, ha mindent összeteszünk, akkor több mint 200 lapkával játszunk (az alapjáték 71 laposával szemben), az pedig jó sokáig el tudja húzni a játékot. Mostanában kevésbé került le a polcról, mert kibővült a polcunk, de biztos, hogy mindig ott fog maradni és sosem fogunk túladni rajta.
Régebbi játék, én használtan szereztem be, újonnan lehet, hogy nem szántam volna rá, de így örülök, hogy polcon van. Számomra van ennek a játéknak egy érzése, amit más nem tud ugyanígy visszaadni. Egyszerű szabályok, de mégis lehet rajta azért bőven agyalni. A szerencse is bejátszik, hogyan jönnek fel a lapkák, néha nagyon máslisan, máskor nagyon nem. Így viszont legalább nincs meg, hogy mindig ugyanaz nyer benne, hanem elég jól megoszlik ez nálunk. Csak egy kiegészítője van meg, de valahogy nem is vonz, hogy többet beszerezzünk, pedig ha jól láttam elég sok van neki. Lehet, hogy idővel ez változik, de olyan sok új játék jelenik meg évente, hogy e miatt valahogy a kiegészítők nálunk legalábbis kevésbé kerülnek képbe. Akkor már inkább megveszek egy új játékot, mint majdnem ugyanannyiért egy kiegészítőt, pedig a Takenoko Chibiesre már régóta ácsingózom, de valahogy sose kerül rá sor. :D
Mindenesetre én ajánlom ezt a játékot kipróbálásra mindenképp, de ha még nem ismered, akkor azért ne szerezd be, vagy inkább használtan, mert azért bőven forog a piacon belőlük. Ha szeretsz lapkákat lehelyezni, munkásokon agyalni, akkor neked való. A konfrontáció nem durván nagy azért benne, de ha olyanok a játékosok akkor lehet egymást direkt szívatni. Én ezt utóbbit nem szeretem, mi inkább békésebben játszunk, maximum a városok elfoglalása merül fel, direkt azért nem teszünk le lapkát, hogy a másik rosszul járjon, de aki úgy szereti, úgy is játszhatja. :)
Nekem ez még mindig old but gold kategória. Kevés szabály, mégis van benne mélység.
A Carcassonne volt az első modern társasjáték, amit megvettem. Akkor még nem tudtam, hogy van ilyen fogalom, csak annyit láttam, hogy ez teljesen más, mint amit addig én a társasjátékokról tudtam. (Nálam kimerült a téma a dobok-lépek-, kártya- vagy klasszikus absztrakt játékokban és az activityben.) Akkor teljesen sokkolt. Bár a varázsa azóta számomra megkopott, de még mindig szívesen megmutatom azoknak, akik csak most ismerkednek a társasjátékok világával.
Előnyei:
Emlékszem, hogy mekkora élmény volt, amikor először tapasztaltam olyat, hogy nincs játéktábla, hanem mi építjük meg a városokból, mezőkből és utakból álló kis világunkat, ami minden játék végére nagyon szépen mutat az asztalon. Emlékszem, hogy mekkora rácsodálkozás volt, hogy lesz olyan munkás, amit azonnal visszakapunk, de lehet olyan döntést is hozni, hogy azzal bizony játék végi pontokat fogunk szerezni (és nem is biztosan), cserébe többet nem használhatjuk. Emlékszem mekkora pillanat volt, amikor rájöttünk, hogy ezt bizony lehet elég konfrontálódva, egymásnak keresztbe téve is játszani. Mind nagyon jó emlék.
Hátrányai:
Emlékszem arra is, hogy a szerencse bizony csúnyán bele tudott szólni abba, hogy mi történik. De úgy voltunk vele, hogy sebaj, a következő játékban majd a másik lesz szerencsétlen, úgyis legtöbbször a jobb játékos fog nyerni. És persze mind meg voltunk győződve róla, hogy mi vagyunk azok. Emlékszem, hogy többszemélyes játékban azért előfordult (egyáltalán nem szándékos) királycsinálás is.
Összegezve: elég sokszor tartottam már polcsöprést, és bár azóta vannak sokkal jobban kedvelt játékaim, a Carcassonne valahogy mindet túlélte. És nem csak a nosztalgia miatt. Bár én nem feltétlenül választom már, de ha valaki miatt előkerül, mindig jó élmény. Én a nagy munkást tartalmazó kiegészítőt mindenképp javaslom hozzá, a többi ízlés kérdése.
Ha valaki egy kicsit összetettebb, nagyon jó lapkalehelyezős játékot keresne, vessen egy pillantást a Glen More II-re.
BGG értékelés: 10/7
Szerkesztve: 2023. júl 27. 23:02
Nem tudom mért hasonlítják össze őket, nagyon eltérő a két játék.
Carcassonne / Kingdomino
És ami közös: mindkettő kiváló családi játék, azonnal érthetők a szabályaik, rögtön az első partiban felismeri magát az új játékos is, mert minden átlátható. Talán a lapkák listáját kell megmutatni a szabály végén, miből mennyi van, de e-nélkül is játszható. Mindkettő kiváló versenyjáték, van némi szerencsfaktor, de tízből nyolcszor-kilencszer a jobb játékos győz.
Válasz szirom.niki (2023. jún 15. 09:55) üzenetére
Ez egy örök klasszikus! Ha nem is mindenki polcára, de egyszer kipróbálásra tényleg mindenkinek ajánlanám, aki komolyan gondolja a hobbit.
Én személy szerint szeretem, nagyon könnyen tanítható, egyszerű szabályokkal dolgozik ezálltal kissebb gyerkőcökkel is játszanám (a dobozon feltüntetett 7+ szerintem reális). Teljesen más arcát mutatja a játék, ha ketten ülünk le vagy ha öten, de mindkét játékosszámmal élvezhető, nem érzem azt, hogy csak "rá aggatták" a játékosszámokat, hogy nagyobb célközönséget szólítson meg, ez tényleg működik és kiegészítőkkel még bővíthető is.
Sokszor hallottam, hogy emberek a Kingdominohoz hasonlítják a játékot. Felmerülhet a kérdés, hogy megéri e mindkettőt kipróbálni van e annyira különböző a két játék. Röviden, szeritnem igen. Ha tetszett az egyik, szeritnem tetszeni fog a másik is. Míg a Carcassonne több fővel is jó, addig a Kingdomino számomra inkább 2 fővel működött.
Kiegészítőket még nem próbáltam hozzá, de tervben van, hogy beszerezek 1-2őt, idáig a 2. kiegészítővel (kereskedők és építőmesterek) szemezgettem, de szívesen meghallgatnék róla más véleményt is, hogy ti mit ajánlanátok! :)
Én minden játékosszámmal nagyon élvezem, de csak ha csipkelődős, van benne konfrontáció. Ha BGA-n olyan ellenfele(ke)t fogok ki, hogy egymás mellett játszunk, az nekem se ad jó élményt.
Válasz teoka (2023. feb 11. 15:08) üzenetére
Kezdő társasjátékozókként ez is az első játékok között volt, amit megvettünk és egyszerűen nem tudjuk élvezni. 😢
(Mellette a 7csoda párbajt, az Eldorádót és a Jaipurt vásároltuk meg (imádjuk őket)- persze azóta csak bővül a készlet 😅)
Persze értem, hogy nem mindenki kompatibilis minden játékkal, és nekifutottunk többször is (ketten és több fővel), de azt éreztük, hogy unjuk és túl akarunk lenni a játékon, ami őszintén tök rossz érzéssel töltött el. Direkt néztem videókat is, és ott olyan szórakoztatónak tűnik és izgalmasnak, viszont valahogy amikor benne vagyunk a játékban, mégse érkezik meg az élmény.
Valaki érez hasonlóan ezzel a játékkal kapcsolatban? Esetleg érzett így és azóta megszerette a játékot?
Van a Carcassonne-nak egy szóló és kooperatív módja is. A videó és a szabály alapján érdekesnek tűnik, ki fogjuk próbálni.
Videó (a videókhoz nem engedi beküldeni, nem tudom miért): https://youtu.be/CVdB8Q_pfbE
A szabály: https://images.zmangames.com/filer_public/c8/5a/c85a3623-9afc-48ba-be5b-b6173b7905e7/carc_solo_en.pdf
(Rákeresve, több szóló és kooperatív szabály is van, de ez tűnik a legérdekesebbnek, meg leghivatalosabbnak is.)
Folytatás (dec. 25.): Két játékot játszottunk kooperatív módban. Kifejezetten remek szórakozás, nagyon élvezetes volt a játék. Nincs üresjárat, végig figyelni kell:
Mi a kezdőlapka helyet, szokásunk szerint a folyóval kezdtünk, ez valamelyest könnyíti a játékot, de sokkal szebb tőle a város. Az első partiban az összes lapkát le tudtuk rakni, és 48 pontunk lett, a másodikban sajnos a sárga emberkék elfogytak, és kolostort húztak, így olyan tucat lapka még hátra volt, amikor vége lett a játéknak, és 39 pontunk lett.
Folytatás 2 (dec. 26.): Ma ment még egy parti, ez is nagyon jó hangulatú volt, ezúttal ketten játszottuk, de ilyenkor is három szín van, hogy épp melyik jön, az a fekete apát rakosgatásával jelöltük. Beletettük a jubileumi kiegészítő lapkáit is, de ez nem jó ötlet, mert ezeken a lapkákon több térképelem van, így ezeket húzva nem lehet az emberke lerakását megúszni, ezért folyamatosan az emberke kifogyása ellen kellett küzdeni. Ezért többször is csaltunk, de így is csak 33 pontig jutottunk, mert a negyedik csalást már soknak találtuk volna 😃 Jó lesz a kieg lapkáival is, de az emberkék számát növelni kell ötre, esetleg hatra.
Szerkesztve: 2022. dec 26. 23:23
Igen, amikor azt írtam, hogy nem szerencsejáték, akkor nem arra gondoltam, hogy nincs benne szerencsefaktor, hanem arra, hogy alapvetően nem szerencse alapú a játék :)
Mi eddig csak ketten játszottunk vele, úgyhogy lehet ezért is hangsúlyosabb nálam az, hogy nem a szerencséről szól.
Válasz MaRo (2022. nov 28. 19:35) üzenetére
Nekem most jött be a dolog, amiről beszèltèl a kolostorok kapcsán. Plusz az apátokkal játszottunk ès az elejètől a vègèig öszvisz kèt kolostor ès kèt kert jött ki, szóval az apátok használata teljesen kimaradt nekem, az ellenfèlnek nem. 😄 A folyó kellemes kis kiegèszítès, de ennek is vannak hibái. A jövőben a folyó marad, de az apátság kieg elèg rosszul esett.
Válasz kvarclovag (2022. okt 11. 09:20) üzenetére
A lapka felhúzásból azért vitathatatlanul van benne egy erős szerencsefaktor. De a játékban jól lehet konfrontálódni is. Én ha valamelyest számomra hasztalan a lapka vagy úgy látom, hogy a másik nagyot tud tarolni tudatosan szoktam nehezíteni a sorsát. De az viszont tény és való, hogy van amikor a játék összeesküszik ellened.
PL: Kvarclovaggal játszottam online, majd minden kolostor hozzákerült az egyik meccsen ami azért nem kis bónuszt tud hozni ha van hozzá embered. De olyan meccsünk is volt, hogy a végén kihúzta azt a lapkát amiből talán nem is volt másik az egész játékban aminek köszönhetően befejezett egy várost amit én meg tudatosan nehezítettem is neki. Persze lehet, hogy ha jobban ismerem a lapkákat másképp nehezítek szánt szándékkal de akkor is előfordulnak az ilyen esetek, hogy a lapkák nagyon nem a te kezedre játszanak. Azért azt sem mondható el szerintem, hogy minden játékban ott van a pech faktor mert azt is túlzásnak gondolnám.
Ugyanakkor volt több olyan játszmám is mikor fogtam a fejem, hogy miért odatettem, jól kitoltam saját magammal vagy jutattam előnyhöz a másikat. Mert igen, ezek ebben a játékban benne vannak, hogy nem egy ész nélküli pakolgatás az egész játék hanem rejt mélységeket még akkor is ha minden lapkát kívülről tudsz. 2 fővel szerintem kifejezetten jó fogócskázás tud lenni amikor az egymásra hatásunk elég nagy is lehet.
Válasz hajdu.mozes (2022. nov 28. 15:31) üzenetére
Az alábbi játékok a hasonlítanak leginkább a(z) Carcassonne társasjátékhoz
Ez az egyik olyan "nagyöreg" amire azt mondják érdemes mindenkinek kipróbálni. Ezt elsősorban azok mondják gondoltam én, akiknek kapudrog volt 10-20 éve. De tavaly tavasszal kaptam az alkalmon, hogy kipróbálhassam én is egy jóbarátomnál és tetszett, de úgy semmi extra, megvenni sem akartam. Aztán decemberben szemtelenül olcsón megláttam egy multiban és mondom ennyiért nem lehet otthagyni. Elhoztam és bizony nem csak a gyermekek kedvence lett, hanem még sógorom számára is etalonná vált. Így előkerül vtöbbször, többhelyzetben és több fővel is (2-5 minden játszható játékosszámmal kipróbáltuk már). Tényleg kiváló egyszerű, de nagyszerű játék.